Boat Trailer Winch 500kg
Recommended for boat size up to 6 metres, aluminium or fibreglass hull, where trailer has fitted keel rollers and side wobbles.
- Description
Description
Features
- Heavy duty 4mm winch body
- Choice of Webbing, Fibre Rope or Cable
- Steel bushes
- Machined gears
- Spare parts available
- Electroplated zinc cobalt
- Powder coated finish
Specifications
| Cable | 4mm |
| Gear Ratio | 3:1 |
| Application | Pulling |
| Rated Capacity | 500kg (4900N) |
| Mass (Winch only) | 3.8kg |
| Type of Ratchet | Lever Action |
| Drum Diameter | 50mm |
| Flange Diameter | 127mm |
| Drum Width | 52mm |
| Maximum Cable Capacity | 20m x 4mm |
| Maximum Fibre Rope Capacity | 12m x 6mm |
| Maximum Webbing Capacity | 9m |
| Max. Effort on handle at Rated Load | 20kg |
| Breaking Strain - Cable / Webbing / Fibre Rope | 1270kg / 2070kg / 2050kg |
| Cable (Galv) / Webbing / Fibre Rope as supplied | 6m x 4mm / 6m / 6m x 6mm |
| Fastening Device | S-Hook |












