Boat Trailer Winch 200kg
Recommended for boat size up to 3.6 metre aluminium hull
- Description
Description
Features
- Heavy duty 4mm winch body
- Steel bushes
- Machined gears
- Spare parts available
- Electroplated zinc cobalt
- Powder coated finish
Specifications
| Cable | 4mm |
| Gear Ratio | 1:1 |
| Application | Pulling |
| Rated Capacity | 200kg (1960N) |
| Mass (Winch only) | 3kg |
| Type of Ratchet | Lever Action |
| Drum Diameter | 50mm |
| Flange Diameter | 127mm |
| Drum Width | 52mm |
| Maximum Cable Capacity | 20m x 4mm |
| Max. Effort on handle at Rated Load | 25kg |
| Breaking Strain - Cable (4mm) | 1270kg |
| Cable (Galv) as supplied | 6 x 4mm |
| Fastening Device | S-Hook |













