Boat Trailer Winch 800kg – 1000kg*
Recommended for boat size over to 6 metres.
- Description
Description
Features
- 3 in 1 ratio winch
- 1:1 for fast retrieval of slack cable
- 5:1 ratio which should retrieve the boat approx. two thirds up the trailer
- 10:1 ratio for when the handle effort becomes uncomfortable to complete the retrieval of the boat
- Heavy duty 4mm winch body
- Choice of Webbing, Fibre Rope or Cable
- Cover available for Webbing option
- 5mm or 6mm cable
- Steel bushes
- Machined gears
- Spare parts are available
- Electroplated zinc cobalt
- Powder coated finish
- Detachable handle for change of ratio option
Specifications
| Gear Ratio | 10:1 / 5:1 / 1:1 |
| Application | Pulling |
| *Rated Capacity 5mm Cable | 800kg |
| *Rated Capacity 6mm Cable | 1000kg |
| *Rated Capacity Fibre Rope | 800kg |
| *Rated Capacity Webbing | 800kg |
| Mass (Winch only) | 5kg |
| Type of Ratchet | Lever Action |
| Drum Diameter | 50mm |
| Flange Diameter | 127mm |
| Drum Width | 52mm |
| Maximum Cable Capacity | 15m x 5mm / 12m x 6mm |
| Maximum Fibre Rope / Webbing Capacity | 12m x 6mm / 9m |
| Max. Effort on handle at Rated Load | 18kg |
| Breaking Strain - Cable (5mm / 6mm) | 1855kg / 2712kg |
| Breaking Strain - Fibre Rope (6mm) | 2050kg |
| Breaking Strain - Webbing | 2070kg |
| Cable (Galv) as supplied | 7.5m x 5mm-6mm |
| Webbing / Fibre Rope as supplied | 7.5m / 7.5m x 6mm |
| Fastening Device | Snap Hook |
















