Boat Trailer Winch 700kg
Recommended for boat size up to 6 metres, aluminium or fibreglass hull, where trailer design is unknown or has no keel rollers or side wobbles
- Description
Description
Features
- Heavy duty 4mm winch body
- Choice of Webbing, Fibre Rope or Cable
- Cover is available for Webbing option
- Steel bushes
- Machined gears
- Spare parts are available
- Electroplated zinc cobalt
- Powder coated finish
- Detachable handle for change of ratio option
Specifications
| Gear Ratio | 5:1 / 1:1 |
| Application | Pulling |
| Rated Capacity 5mm Cable | 700kg (6860N) |
| Rated Capacity 6mm Fibre Rope | 700kg (6860N) |
| Rated Capacity Webbing | 700kg (6860N) |
| Mass (Winch only) | 4.1kg |
| Type of Ratchet | Lever Action |
| Drum Diameter | 50mm |
| Flange Diameter | 127mm |
| Drum Width | 52mm |
| Maximum Cable Capacity | 15m x 5mm |
| Maximum Fibre Rope Capacity | 12m x 6mm |
| Maximum Webbing Capacity | 9m |
| Max. Effort on handle at Rated Load | 25kg |
| Breaking Strain - Cable (5mm) | 1855kg |
| Breaking Strain - Fibre Rope (6mm) | 2050kg |
| Breaking Strain - Webbing | 2070kg |
| Cable (Galv) / Webbing / Fibre Rope as supplied | 6m x 5mm / 6m / 6m x 6mm |
| Fastening Device | Snap Hook |
















