- Description
Description
Mini Mighter
Features
- 3m Lifting Height
- Emergency Stop
- Automatic failsafe brake
- Pendant valve system allows accurate control over speeds
- Wire rope automatically spools inside the unit, making it self contained and reducing ‘cable hang’
- Slings can be used to allow added height if required
- Also used for the repair and maintenance of conveyor systems, and a wide range of applications within the mining, construction and resource industries.
Capacity
- 140kg
Specifications
| Air Cons. (under load) | 650 l/min (22.9 cfm) |
| Body Material | Cast Iron |
| Emergency Stop | Yes |
| Hose Size | 9.5mm |
| Lifting Capacity | 140kg |
| Min. Hook Distance | 572.8mm |
| Underground Mining Suitable | No |
| Weight | 10kg |






















